Cestování s domácími mazlíčky
24.8.2020 24.8.2020 Praktické informace
Cestování s domácími mazlíčky Chcete jet na dovolenou i se svým zvířecím souputníkem? Následující řádky vám poradí, na co je třeba myslet a na co si dát pozor. Primárně je důležité si ujasnit, zda vaše zvíře cestuje rádo. Některá zvířata mohou trpět tzv. kinetózou a celou cestu protrpět. Také destinace, nemoc, zranění či divoká povaha můžou cestování znemožnit. V takovém…
Kastrace koček
12.8.2020 12.8.2020 Praktické informace
Kastrace koček Kastrace koček je velmi diskutovaným tématem. Jedním z důvodů je i to, že kočka může mít až 3 vrhy koťat za rok, nebo třeba fakt, že kočka je v říji každé tři týdny Kastrace má řadu výhod i potenciálních nevýhod. Společně se na ně podíváme. Výhody Vlivem kastrace dojde ke snížení hladiny některých hormonů a tím pádem i…
NEŽ SI POŘÍDÍTE PSA
4.8.2020 4.8.2020 Praktické informace
NEŽ SI POŘÍDÍTE PSA Nadace na ochranu zvířat od roku 2006 vydává brožuru a letáky, které informují veřejnost o problematice pohybu a chovu psů ve městě. Těmto tématům se věnuje i v rámci poradenské SOS linky, která funguje každý všední den od 9–17 hod a kam lidé mohou volat své dotazy. Kynologickou poradnu poskytujeme i přes email [email protected]. O soužití…
Chci domácího mazlíčka, co teď?
1.7.2020 8.7.2020 Praktické informace
Chci domácího mazlíčka, co teď? Přemýšlíte o pořízení domácího mazlíčka? Víte, na co byste se měli připravit vy i vaši blízcí? Podíváme se krok za krokem na to, jak byste měli postupovat. Chci zvířeNež se rozhodnete pro nějaké zvíře, ujasněte si, co od zvířete očekáváte. Jestli chcete mazlíka, který s vámi bude chodit běhat nebo jezdit na dovolené. Chcete zvíře,…
Jak mít v zahradě živo?
3.6.2020 4.6.2020 Praktické informace
Jak mít v zahradě živo? Také občas pozorujte přírodu a říkáte si, jaké by to bylo, mít takhle živo u sebe na zahradě? Kdyby vám tam létali motýli a ptáci. Nebo by se vám třeba v noci prošel po zahradě ježek? Sestavili jsme drobný návod na to, jak můžete pomoci zvířatům zabydlet vaši zahradu. Pokud máte chuť, velkou zahradu a…
JARO A MLÁĎATA – SRNČATA
28.5.2020 28.5.2020 Praktické informace
JARO A MLÁĎATA – SRNČATA V květnu až červnu rodí srna mládě, nejčastěji pouze jedno. Toto období je velice kritické. Narození srnčat koliduje s termínem sečí, které probíhají na všech zemědělských plochách. V jakém případě a jak zachraňovat srnčata? Mládě srny je po narození schované v husté vegetaci, kde čeká na svou matku. Pokud mu hrozí nebezpečí, jeho reflexem je…
CO OHROŽUJE POPULACI VČEL SAMOTÁŘEK? A JAK SE STAVÍ HMYZÍ DOMEK?
25.5.2020 25.5.2020 Praktické informace
CO OHROŽUJE POPULACI VČEL SAMOTÁŘEK? A JAK SE STAVÍ HMYZÍ DOMEK? Úbytek hmyzích opylovačů narušuje přirozený ekosystém. Snížení počtu hmyzu, který se podílí na opylování rostlin, má přímý vliv na populace rostlinných a následně živočišných druhů. Komplikovaná problematika bezobratlých druhů zvířat je dána především rozsáhlým druhovým bohatstvím, specifickými nároky na stanoviště a jejich zvláštnostmi, jako je krátký životní cyklus, způsoby…
POUSTEVNICE KRAJINY – VČELY SAMOTÁŘKY
25.5.2020 25.5.2020 Praktické informace
POUSTEVNICE KRAJINY – VČELY SAMOTÁŘKY V České republice se vyskytuje přes šest set druhů včel samotářek a jsou tak druhově nejbohatší skupinou včel. Jsou to včely teplomilnější, proto se více druhů a v početnějším zastoupení vyskytuje směrem k Moravě a dál na jihovýchod. Včely samotářky nevytváří společenstva. Sociální skupinu tvoří pohlavně zralí jedinci, samci a samičky, kteří se potkávají pouze…
GENOVÉ ZDROJE ZVÍŘAT V ČESKÉ REPUBLICE
20.5.2020 25.5.2020 Praktické informace
GENOVÉ ZDROJE ZVÍŘAT V ČESKÉ REPUBLICE Úmluva o biologické rozmanitosti (Convention on Biodiversity, CBD, 1992) označuje za genetický zdroj „jakýkoliv materiál rostlinného, živočišného nebo mikrobiálního původu obsahující funkční jednotky dědičnosti a mající aktuální nebo potenciální význam pro lidstvo“. Ale co to vlastně znamená? Každý stát má na svém území plodinu, plemeno zvířat nebo mikrobiologický materiál významný pro dané území. Většinou je…
Ptáci našich zahrad
18.5.2020 25.5.2020 Praktické informace
Ptáci našich zahrad S jarem se probouzejí všechna zvířata. Hmyz, ptáci, hlodavci…Mnoho z nás má na zahradě krmítko nebo pítko a pozoruje, jací ptáci je navštěvují. Sedm nejčastějších ptačích návštěvníků vám představíme. Někteří z nich jsou malincí, někteří větší. Některé z nich můžeme potkat i v zimě, jiní na podzim odlétají za teplem. Červenka obecná Červenka je malý ptáček s…